Ułatwienia dostępu

Prawo własności intelektualnej w praktyce dydaktycznej

Od autora: Prawo autorskie jest wszędzie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele różnych przejawów twórczości jest chronione właśnie za pomocą tych przepisów.

Autor:

dr Bartłomiej Biga

Cytowanie czy plagiat?

Szkolenie koncentruje się na tym co jest kluczowe w pracy nauczyciela akademickiego, czym różni się cytowanie od plagiatu. Oznacza to, że musimy się zastanowić w jaki sposób możemy wykorzystywać czyjąś twórczość nie pytając autora o zgodę, a zarazem działać zupełnie legalnie i zgodnie z regułami sztuki.

Znajdziecie w tym szkoleniu sporo informacji na temat cytowania – zarówno tego w tekstach naukowych jak i w prezentacjach, które przygotowujemy dla studentów.

Mity o prawie autorskim

Wokół samego prawa cytatu krąży bardzo wiele „mądrości”, które mają nam zapewnić spokój. Problem w tym, że wiele tych „prawd” ma niewiele wspólnego z rzeczywistością prawną. Na przykład, panuje przekonanie, że w przypadku muzyki siedem kolejnych powtórzonych nut to jeszcze nie jest plagiat, ale osiem to już naruszenie prawa. Niektórzy też próbują w ten sposób postępować w nauce wierząc, że jest jakaś sztywno określona liczba zdań, które można zapożyczyć w tekście, i jest to bezpieczne. W praktyce jest jednak zupełnie inaczej – długość zapożyczenia nie ma większego znaczenia. Tak naprawdę dużo ważniejszy jest cel, dla którego korzystamy z czyjejś twórczości.

Realizacja szkolenia:

ToDoMedia

Logotypy UE

Projekt Portal wiedzy jest realizowany w ramach Zadania 4. Zintegrowanego Programu Rozwoju UEK, realizowanego przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.