Kurs został stworzony w celu przybliżenia niepożądanych i szkodliwych zachowań mogących wystąpić w związku z wykonywaną pracą.
Przedstawione w nim niezgodne z prawem zachowania w postaci nierównego traktowania, dyskryminowania i mobbingu nie powinny mieć miejsca w żadnym podmiocie zatrudniającym pracowników, stąd szczególnie ważne są podejmowane z wyprzedzeniem działania prewencyjne, jasno sformułowane zasady obowiązujące w organizacji oraz procedury reagowania w sytuacjach ich nieprzestrzegania.
Równie istotne są postawy pracowników wobec niezgodnych z prawem zachowań. Szybka i zdecydowana reakcja na krzywdę innych współpracowników, postawa braku akceptacji dla jakiegokolwiek niezgodnego z prawem zachowania oraz wsparcie dla osoby dotkniętej krzywdzącym, nierównym, dyskryminującym traktowaniem lub dotkniętej mobbingiem jest kluczem do osiągnięcia odpowiedniej atmosfery pracy.
Kurs przybliża pojęcia nierównego traktowania, dyskryminacji oraz mobbingu, zawiera przykłady ich wystąpienia oraz zachowania, które nie powinny być tak kwalifikowane. Omówione zostały w nim kwestie obowiązków nałożonych na pracodawcę oraz odpowiedzialności w sytuacji ich wystąpienia. Z uwagi na złożoność poruszanych w kursie zagadnień, ich istota została osadzona w szerszym niż prawny, psychologiczno-społecznym kontekście. Ich przybliżenie pozwala na bardziej obiektywne spojrzenie na omawiane w kursie zjawiska. Reakcja pracowników na negatywne zjawiska, sygnalizowana jako pożądany wzorzec zachowania, pozwoli na budowanie bardziej otwartego i empatycznego środowiska pracy, w którym wszyscy czują się bezpieczni, zaakceptowani i docenieni.
Mamy nadzieję, że kurs wzmocni poczucie akademickiej wspólnoty wzajemnie szanujących się jej członków, pozwoli zbudować płaszczyznę porozumienia, ułatwi wczesne wykrywanie i efektywne rozwiązywanie konfliktów naruszających dobra osobiste pracowników.
Zapraszamy serdecznie.